İngiltere'ye Yapılan ve Yapılacak Olan Vize Başvurularının Durumu ve Yerel Vize Merkezlerinin Uyarıları
Son dönemde gündeme oturan ve ekonomi dahil olmak üzere göçmenlik, ticaret, eğitim gibi birçok önemli alanda olumsuz etkilerini gösteren COVID-19 salgını çok geç olmadan İngiltere'ye yapılan vize başvurularını da etkilemeye başladı.

17 Mart 2020 tarihinde İngiltere vize başvurularında yetkili merkez, yaptığı açıklamada:"Mevcut corona virus salgını dolayısıyla Vize Başvuru Merkezlerimizi önümüzdeki günlerde açmamız mümkün olmayabiir dolayısıyla pasaportunuzu 20 Mart 2020 Cuma gününe kadar gelip teslim almanızı önemle tavsiye ederiz. Pasaport alım saatlerimiz 10:00 – 16:00 arasında olup belirtilen tarihe kadar pasaportunuzu almanız mümkün olmazsa, Vize Başvuru Merkezine gelmeden önce web sayfamızdan ofisimizin açık olup olmadığını kontrol edin" şeklinde uyarılarda bulundu.

Buradan anlaşılacağı üzere, COVID-19 salgının taşıdığı riskler nedeniyle göçmenlik büroları ve vize başvuru merkezlerinin de ofislerini kapatmaları ve bir süre çalışmayı durdurmayı düşünmekteler. Buna ek olarak, Türkiye Cumhuriyeti Londra Başkonsolosluğu yaptığı açıklamada 17 Mart 2020 tarihi itibariyle Birleşik Krallık ile yapılan uçuşların durdurulduğunu açıkladı.

İngiliz hükümetinin resmî web sitesinde yayınladığı COVID-19'a ilişkin bilgilendirme yazılarına ve İtalya, İspanya, ABD gibi pek çok ülkenin aldığı sıkı önlemlere istinaden, İngiltere'nin de yakın zamanda kapılarını göçmenlere bir süreliğine de olsa tamamen kapatacağı öngörülebilir.

Buna göre gerek İngiltere'nin kapılarını kapatması gerek Türkiye'den İngiltere'ye göçmenlikte yetkili büro ve merkezlerin çalışmayı durdurmaları neden olsun, yakın gelecekteki dönemde İngiltere'ye vize başvuru yapmayı planlayan kişilerin bu ihtimalleri de göz önüne almalarını önemle belirtmek isteriz.

Mevcut halde başvuru yapmış ve sonuç bekleyen başvurucular için de bu hususu dikkatlerine çekmek isteriz.Guden Uluslararası Hukuk Bürosu