Olağanüstü Yetenekli Kişi Vizesine İlişkin Bilgi Notu
Hazırlayanlar: Ali Güden
Adından da anlaşılacağı gibi, Olağanüstü Yetenekli Kişi Vizesi bilim, beşeri bilimler, mühendislik, sanat ve dijital teknoloji alanlarındaki istisnai yetenekli kişiler olarak kabul edilen kişilere yöneliktir.

The Royal Society, the British Academy, the Royal Academy of Engineering, Arts Council England ve Tech City UK, bu alanların her birinde "istisnai yetenek" tanımlamak ve onaylamakla yükümlüdür. Olağanüstü Yetenekli Kişi Vizesi Birleşik Krallık'ta, üstün yetenekli kişiler veya yeteneğini kanıtlayacağını vaat eden kişiler için düzenlenmiş olan bir vize türüdür. Başvurunuzu Avrupa Ekonomik Bölgesi (AÇA) ülkeleri ve İsviçre dışından yapıyor olmanız gerekmektedir.

Olağanüstü Yetenekli Kişi vizesine aşağıdaki statülerden birini seçerek başvurabilirsiniz;

  1. Yeteneğini kanıtlamış bir kişi
  2. Yeteneğini kanıtlayacağını vaad eden gelişme sürecindeki bir kişi
Başvuru Süreci
Bu vizeyi alabilmeniz için 2 aşamayı tamamlamanız gerekir; Kendi alanınızda yeteneğini kanıtlamış bir kişi ya da bu süreçte gelişmekte olan bir kişi olduğunuza ilişkin bir onay almak konusunda İçişleri Bakanlığı'na başvuru yolunu izledikten sonra vize için başvuru yapmanız gerekmektedir. Genellikle kişiler ilk önce onay için başvurur, ancak her iki başvuruyu aynı anda tamamlayabilirsiniz. Ancak, onayınız reddedilirse, vize başvurunuz da reddedilir ve her iki başvuru için de para iadesi almanız mümkün olmamaktadır.
Başvuru Süreci Ne Zaman Başlamalı?
İçişleri Bakanından onayınızı aldıktan sonra seyahat edeceğiniz tarihten 3 ay öncesinden itibaren başvuru yapmanız mümkündür. Örneğin; 15 Haziranda seyahat etmeyi planlıyorsanız, 16 Martta başvuru yapmanız mümkündür. Eğer İngiltere'nin dışından başvuruyorsanız Olağanüstü Yetenekli Kişi Vizesi ile 5 yıl 4 ay boyunca İngiltere'de kalmanız mümkün olacaktır. İngiltere'den başvuruyorsanız bu süre 5 yıldır. Başvuru süreci kabaca 8 hafta içinde sonuçlanır.

Olağanüstü Yetenekli Kişi Vizesi ile İngiltere'de bir işveren için veya bir şirkette yönetici olarak yahut serbest meslek sahibi olarak çalışmak, bakanlığa bildirimde bulunmadan iş değiştirmek, gönüllü olarak çalışmak, yurtdışına seyahat edip İngiltere'ye geri dönebilmek gibi haklara sahip olabileceksiniz ve daha da önemlisi bu vize ile aileniz de sizinle seyahat edebilecektir. Başvurunuz, uygun alanınızla ilgili, "yetkili kurum" olarak adlandırılan bir kuruluş tarafından incelenecektir.

Belirlenmiş yetkili organlar:
  • Bilim ve tıp için Kraliyet Topluluğu Mühendislik için Kraliyet Mühendislik Akademisi,
  • Beşeri bilimler için İngiliz Akademisi
  • Dijital teknoloji için Tech Nation
  • Sanat ve kültür için İngiltere Sanat Konseyi
  • Moda, mimari veya film ve televizyon için ise Arts Council England başvurunuzu şu kurumlara iletecektir: İngiliz Moda Konseyi, İngiliz Mimarlar Kraliyet Enstitüsü (RIBA), Sinema ve Televizyon Yapımcıları (PACT).
Bu vizeyle ilgili daha fazla bilgiye ulaşmak ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için info@guden.av.tr adresimizden veya telefon numaramızdan bize ulaşabilirsiniz.
Istanbul
Barbaros Mah, Varyap Meridian C Blok
D: 172 Ardıç Sok. 34746, Ataşehir
T: +902165101260


London ( in association with Guden Solicitors)
50 Long Acre, London, WC2E 9JR
T: +442045772620


info@guden.av.tr