Thomas Cook'a Brexit Darbesi: İngiltere'de Tasfiye Süreci
Hazırlayan: Ali Güden
Brexit sürecinin belirsizliği devam ederken İngiltere gündeminde şaşırtıcı bir gelişme meydana geldi. İngiliz Sivil Havacılık Kurumu (CAA)'nun yaptığı açıklamaya göre 1841 yılında kurulan 178 yıllık dünyaca ünlü İngiliz seyahat acentası ve havayolu şirketi Thomas Cook iflas etti. Bunun sonucunda 150 bini İngiliz olmak üzere yaklaşık 600 bin Thomas Cook müşterisi mağdur oldu. Thomas Cook Grubu'nun aynı isimli havayolu şirketi web sitesinden yaptığı açıklama ile tüm mevcut ve gelecek uçuşların iptal edildiğini duyurdu. Şirketin tasfiye sürecine girmesiyle, şirketin dünya genelinde bulunan 600 binden çok müşterisinin 150 binini ülkelerine geri getirmek için kriz yönetimi başlatıldı.

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Thomas Cook gibi büyük şirketlerin kendilerini korumaları gerektiğini, devletin şirketlerin kefaletleri ödemesi durumunda manevi zarar oluşacağını ve şirket yöneticilerinin seyahat şirketlerine yeterince destek vermeye teşvik edilmediklerini açıkladı. Thomas Cook turizm endüstrisindeki en önemli markalardan biri. Türkiye açısından bakıldığında ise İngiliz pazarı son yıllarda önemli bir çıkış gösteriyor. Bu gelişmeden etkilenecek azımsanmayacak sayıda işletmenin ve şirketin bulunduğu unutulmamalı. Kapasitelerinin büyük bölümünü Thomas Cook Grubu ile yapan, cirolarının büyük bölümünü bununla yapan işletmeler için sıkıntılı süreç olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısı ile Thomas Cook'un tasfiye sürecine girmesi kendisinin iş ortaklarını da önemli ölçüde etkileyecek.
İngiltere'de tasfiye süreci üç şekilde gerçekleşebilir: Gönüllü Tasfiye, Zorunlu Tasfiye, Üyelerin Gönüllü Tasfiyesi olarak sıralanabilir. Bir şirket artık borçlarını ödeyemeyecek duruma geldiğinde, zorunlu tasfiyesinden söz edilecektir. Tasfiye sürecinde, şirketin alacaklıları ise alacaklarını alabilmek için harekete geçmelilerdir. Nitekim Thomas Cook tasfiye sürecine girmesi ile birlikte aralarında Türk şirketlerinin de bulunduğu alacaklılar ile karşı karşıya kalmıştır. Tasfiye sürecine girmiş olan bir şirketten alacağın tahsili için atanan Tasfiye Memuruna başvuruda bulunulup Tasfiye Memuru trafından tutulan alacaklılar listesine kaydının yapılması gerekmektedir. Tasfiye sürecinin sonunda Tasfiye Memuru şirketin borç ve alacaklarını hesaplayarak alacaklılara sıraya göre bir ödeme yapar. Bu noktada alacaklılar İngiltere'deki prosedürleri yerine getirmek için İngiltere'de yetkili bir avukat ile çalışmaları gerekmektedir.

Kurucu ortağımız Ali Güden, hem Türkiye'de hem de İngiltere'de avukat olarak uzun yıllardır edindiği tecrübeleri ve bilgisi sayesinde Güden takımı ile birlikte İngiltere'de özellikle alacak takibi, iflas ve tasfiye süreçleri ile alakalı tam donanıma sahiptir.

Daha fazla bilgi almak ve danışmanlık hizmetlerimizden yararlanmak için telefon numaralarımızdan ve info@guden.av.tr adresinden bizimle iletişime geçebilirsiniz.

LONDRA
5 Chancery Lane WC2A 1LG
T:
+4402074067504

ISTANBUL
Barbaros Mah, Varyap Meridian C Blok
D: 172 Ardıç Sok. 34746, Atasehir
T:
+902165101260

info@guden.av.tr