İngiltere İçişleri Bakanlığı (Home Office)'in Ankara Anlaşmasına ilişkin yeni açıklaması hakkında
Hazırlayan: Ali Güden
İngiltere İçişleri Bakanlığı ( Home Office) 16 Mart 2018 tarihinde websitesi üzerinden yaptığı açıklama ile Ankara Anlaşması kapsamında yapılan Süresiz Oturum İzin ( Indefinite Leave to Remain) başvurularını askıya aldığı kararını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı bu kararını Göçmenlik Yüksek Mahkemesinin ( Upper Tribunal)'ın Aydogdu v SSHD [JR/15737/2015] davasında ki kararına dayandırdı.

Yüksek Mahkeme (Upper Tribunal) ilgili kararında Türk Vatandaşlarının ve onlara bağlı kişilerin süresiz oturum (settlement) ile ilgili uygulamadaki kuralların Avrupa Birliği'nin Türkiye ile yaptığı Birlik Sözleşmesine uygun olmadığını karara bağlamış. İçişleri Bakanlığına (Home Office)'da bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler yapılması yönünde tavsiyede bulunmuştu.


Bu karar çerçevesinde, İçişleri Bakanlığı, yeni düzenlemeler yapılana kadar Süresiz Oturum İzni (ILR) başvuruları askıya almıştır. Yeni düzenlemelerin neleri değiştireceği belirsizliğini korumakla birlikte, yapılan tartışmalardan Süresiz Başvuru İzni için İngiltere'de kalma süresinin 4 yıldan 5 veya daha uzun bir süreye uzatılması ve başvuru için ücret talep edilmesi şeklinde değişiklik yapılması öngörmekteyiz.

İçişleri Bakanlığı, bu durumun, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Ankara Anlaşması kapsamında yapılacak yeni ve Uzatma ( Extention ) başvurularını etkilenmediğini de özellikle belirtmiştir.

Her ne kadar bu karar olumsuz olarak görülse de İngiltere'nin Ankara Anlaşması başvurularını yakın dönemde durdurmayı planlamadığını göstermesi bakımından da olumlu algılanabilecek bir karar olduğu görüşündeyim. Yine başvurular için bir ücret talep edilecek olması da başvurulara dönüş sürelerini kısalmasında etkisi olabilecektir.

Sonuç olarak, Ankara Anlaşması kapsamında ki başvurular hem Türkiye'de ki İngiliz Konsoloslukları hem de İngiltere'de İçişlerine Bakanlığına direk başvuru şeklinde devam etmekte olup başvuru yapmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını endişelendirecek bir durum bulunmamaktadır.
Istanbul
Barbaros Mah, Varyap Meridian C Blok
D: 172 Ardıç Sok. 34746, Ataşehir
T: +902165101260


London ( in association with Guden Solicitors)
50 Long Acre, London, WC2E 9JR
T: +442045772620


info@guden.av.tr