Start-up Vizesi (Start-up Visa) ile Birleşik Krallık'a Gitmek
Hazırlayanlar: Ali Güden, Doğa Girinti
Brexit süreci hızla sona yaklaşırken, Birleşik Krallık "Entrepreneur Visa (Tier 1)" yani Girişimci Vizesi'ni sona erdirerek, Yenilikçi Vizesi (Innovator Visa) ve Start-up Vizesi (Start-up Visa) türlerini getirdi. Birleşik Krallık'ta iş kurmak isteyen kişilerin başvurması gereken vize tipi bu iki yeni vize türünden biri olacaktır. Bu makale, İngiltere'de iş kurmak isteyen, girişimci kişiler için Start-up Vizesi'ni ele almaktadır.

Öncelikle, Start-up Vizesi Birleşik Krallık'ta işletme kurmak isteyen kişiler için uygun bir vize türüdür. Bir başka deyişle, Birleşik Krallık'ta var olan bir start-upta çalışmak bu vize tipinin yükümlendirdiği zorunlulukları karşılamaz.

Bu tip vizeye başvurabilmek için Birleşik Krallık'ta işletme kurmayı amaçlıyor olmanız, Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) ve İsviçre hariç bir ülkeden başvuruyor olmanız ve bazı diğer yeterlilikleri karşılıyor olmanız gerekmektedir.

Başvurmadan önce, kurmak istediğiniz işletme fikrinin/planının onaylanmış bir kurul tarafından incelenmesi ve değerlendirilmesi gerekmektedir. Tasdik edecek kurul ya Birleşik Krallık'taki bir yüksek öğretim kurumu ya da Birleşik Krallık girişimcilerini destekleyen bir geçmişi olan bir işletme kurumu olmalıdır.

Start-up Vizesi ile Birleşik Krallık'a Gitmek İçin Aranan Koşullar

Bu vize türüyle İngiltere'ye gitmek için gereken bazı temel koşullar aşağıdaki gibidir:

  1. 18 yaşından büyük olmanız,
  2. İngilizce yeterliliğine sahip olmanız ve
  3. Kamu fonu olmadan kendi kendinizin geçimini sağlayabilecek kadar bir birikime sahip olmanız.
Ayrıca başvurmadan önce 90 (müteakip) gün boyunca, banka hesabınızda en az 945 GBP bulundurmanız gerekmektedir. Bunun amacı, İngiltere'ye seyahat ettiğiniz zaman, kendi geçiminizi başka yardımlar olmadan (örneğin kamu fonu) sağlayabileceğinizi, yeterli birikimlere sahip olduğunuzu gösterebilmektir.

Start-up Vizesini Almak Ne Kadar Sürer / Zaman Alır?

En erken başvuru tarihi, Birleşik Krallık'a gitmek isteyen kişinin, seyahat tarihinden 3 ay öncedir. Örneklendirecek olursak, 15 Haziran tarihinde seyahat etmeyi planlayan kişi 16 Mart'ta başvuru yapmalıdır.

Vizenize ilişkin karar sonucu genellikle 3 hafta içerisinde gelmektedir. Başvurunun yapıldığı ülkeye göre bu süre farklılık gösterebilmektedir.
Vize Ücretleri

Başvurunun yapıldığı ülkeye göre vize ücreti miktarı da değişmektedir.

Türk vatandaşı olan kişiler için, Birleşik Krallık dışından başvuru yapıyor ise ücret 308 GBP fakat Birleşik Krallık içinden başvuru yapıyor ise = 438 GBP dir.

Start-up vizesi başvurusuna dahil olarak, sağlık hizmeti ek bedeli ödemeniz gerekecektir. Bu ek bedelin hesaplanması, başvurunun içeriğine göre değişecektir. Başvuru yapmadan önce bu bedeli hesaplamakta fayda vardır.

Start-up Vizesi ile Birleşik Krallık'ta Ne Kadar Süre Kalabilirsiniz?

Start-up vizesi ile Birleşik Krallık'ta 2 yıl boyunca kalabilirsiniz. Bu vize tipinde, vize süresini uzatmak için başvuru yapamazsınız.

Eğer kurum tarafından verilen onayınız/tasdik geri çekilirse, vizeniz olduğundan daha kısa sürede kesilebilir. Bu demektir ki oturumunuz ve yaptığınız iş vizenin standart süresinden daha kısa süreye indirilebilir (vizeniz sona erdirilebilir).

Daha uzun kalmayı dilerseniz, var olan start-up vizenizin süresi bitmeden yeniden tasdik/onay başvurusu yapmanız gerekmektedir. Yeni tasdik/onay alsanız dahi, Birleşik Krallık'ta yalnızca toplamda 2 yıl süre ile kalabilirsiniz.

Start-up Vizesi İle Ne Yapabilirsiniz?

  • Aile bireylerinizi beraberinizde getirebilir,
  • Başka vize türlerinden bu vize türüne geçiş yapabilir ve
  • Kuracağınız işletmede çalışmanın yanında başka işlerde de çalışabilirsiniz.
Start-up Vizesi İle Ne Yapamazsınız?

  • Kamu fonundan yararlanamaz,
  • Eğitim alan doktor veya diş hekimi olarak çalışamaz,
  • Profesyonel bir sportmen, örneğin spor koçu olarak çalışamaz ve
  • Birleşik Krallık'a bu vize ile yerleşemezsiniz.
Başvurucuya bağımlı olan aile bireyleri, bu vize tipi ile Birleşik Krallık'a başvurucu ile birlikte gelebilirler. "Bağımlı kişiler", başvurucunun eşi ve 18 yaşının altındaki çocuklarını kapsamaktadır.

Başvurucunun kendisini geçindirmek için gereken olan 945 GBP birikimine ek olarak, her bağımlı kişi için 630 GBP birikim bulundurmalıdır. Aynı şekilde, bu birikimlerin de başvurudan önceki 90 (müteakip) gün boyunca banka hesabında durması gerekmektedir.

İngiltere dışından yapılan başvurular internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. Vize başvuru merkezinden alınacak randevu akabinde de başvurucunun parmak izleri ve fotoğrafı alınacaktır.
LONDRA
5 Chancery Lane WC2A 1LG
T:
+4402074067504

ISTANBUL
Barbaros Mah, Varyap Meridian C Blok
D: 172 Ardıç Sok. 34746, Atasehir
T:
+902165101260

info@guden.av.tr